sobota 28. května 2016

Envinronment - TOEIC test - Black head mask

Hezký sobotní večer!

sice je tedy bouřkový a upršený, ale já osobně třeba ráda trávím čas doma psaním nebo čtením knížek, když právě zrovna venku prší. Teď se momentálně snažím učit na TOEIC test, což je zkouška z anglického jazyka se zaměřením na obchodní angličtinu. Pokud byste měli zájem, tak vám určitě o této zkoušce mohu povědět více, nicméně skládám ji až za dva týdny, tak se vám pak pochlubím výsledkem. 

Dnes ráno, když jsem jela na kole na brigádu, tak jsem si všimla, jak jsou lidé bezohlední a vyhazují odpadky na silnici a do příkopů u silnic. Nejen že to vypadá ošklivě, ale také tím značně znečišťují životní prostředí. Je to opravdu hrozná vizitka naší země a nedokážu pochopit, proč je někomu zatěžko odpadky vyhodit do popelnic. Jen jsem vám to chtěla sdělit, protože mě to momentálně velmi vytáčí a je mi líto, že lidé nejsou v harmonii s přírodou.
...................................................................................................................................................................

Nice Saturday evening!

Although it is stormy and rainy weather, I quite like to spend time at home writing or reading books exactly at these times, when it rains. Recently I´ve been trying to study for the TOEIC test, an exam in English which is focused on business English. If you are interested in, I can tell you more about this test later on because I compose it in two weeks, so I will boast my self with the result.

This morning, when I rode my bike to town , I noticed how people are ruthless and throw garbage on the roads or into the ditch by the roadside. It does not only look ugly, but it is also greatly polluting the environment. It's really terrible view of our country and I cannot understand why it is difficult for someone to throw the garbage into the bins. I just wanted to talk about it here a bit because it's quite annoying to see it and I'm sorry that people are not in harmony with nature.


Každopádně dnes jsem se s Vámi chtěla podělit o takový DIY tip na pleťovou masku, která čistí černé tečky. Tento návod jsem našla na Youtube u zahraničních bloggerek a je velmi jednoduchý. Potřebovat budete jenom dětské lepidlo a černé uhlí, které rozdrtíte na prášek, jenž pak smícháte s lepidlem a vytvoříte směs. Tu pak štětcem na make-up nanesete na oblast, kde máte černé tečky a necháte působit do zaschnutí. Pak už jen masku pomaličku sloupnete a uvidíte, že se zbavíte spousty černých teček, ale také chloupků na tváři. Pokud by vás zajímal podrobnější návod na tuto masku, tak se jukněte na Youtube. Je tam totiž spoustu videí týkajících se této metody zbavování se černých teček.
...................................................................................................................................................................

Anyway, today I would like to share a  DIY tip with you about a face mask that cleanses out the blackheads. I found the instructions on some Youtube channels of other bloggers and it is fairly simple. You need only a child glue and some hard coal. Smash the black coal into a powder which then mix with the glue and create a mixture. Then with a face brush on make-up, apply it on the area where you have the blackheads and leave it working till it is dry. Then, just slowly peel off the mask and see that you get rid of a lot of black heads, but also some small hairs on the face. If you are interested in more detailed guidance on this mask, then have a look on Youtube. There are a lot of videos relating to this method of getting rid of the blackheads. I hope you liked my tip and have a good day, guys.8 komentářů:

Děkuji za každý komentář ! Thank you for your comments!